Shrek 1: Një përbindësh dhe një gomar në aventurë për të shpëtuar një princeshë

Shrek 1: Një përbindësh dhe një gomar në aventurë për të shpëtuar një princeshë

Shrek 1: Një përbindësh dhe një gomar në aventurë për të shpëtuar një princeshë

Shrek 1 është një film animuar i vitit 2001, i dubluar në shqip nga dublimeshqip.co. Filmi tregon historinë e Shrek, një përbindësh i gjelbër që jeton në një këneta të largët. Ai është i kënaqur me jetën e tij të vetmuar, derisa një ditë këneta e tij mbushet me personazhe të ndryshme të përrallave, të dëbuar nga mbreti i keq Farquaad. Shrek vendos të shkojë te Farquaad për të kërkuar që personazhet të largohen nga këneta e tij, por për këtë duhet të pranojë një marrëveshje: të shkojë në një kala të rrethuar nga zjarri dhe të sjellë për Farquaad një princeshë të quajtur Fiona, e cila është e mallkuar me një sekret të tmerrshëm.

Në rrugën e tij, Shrek bashkohet me një gomar bisedues dhe shumë bezdisur, i cili bën miqesi me përbindëshin. Së bashku, ata përballen me rreziqe dhe sfida, por edhe me momente argëtuese dhe emocionuese. Kur Shrek dhe Fiona takohen, ata fillojnë të ndjejnë një lidhje të veçantë, por ajo nuk mund ta pranojë dashurinë e tij për shkak të mallkimit që e ndryshon çdo natë. A do të mund ta zbuloj Shrek sekretin e Fionas? A do të mund ta ndaloj Farquaad që ta martoj atë? A do të ketë një fund të lumtur për këtë histori jo tipike perralle?

Shrek 1 është një film i bërë nga studiot DreamWorks Animation, me regji nga Andrew Adamson dhe Vicky Jenson. Zanri i filmit është animuar, aventurë dhe komedi. Filmi ka fituar çmimin Oscar për filmin më të mirë animuar në vitin 2002. Filmi ka pasur sukses të madh tek publiku dhe kritika, duke u bërë një nga filmat më popullor dhe mahnitjes në historin e animacionit. Filmi ka edhe tre vazhdimet: Shrek 2 (2004), Shrek the Third (2007) dhe Shrek Forever After (2010).

Njihuni me personazhet kryesor:

  • Shrek: është përbindeshi protagonist i filmit. Ai ështe i gjelbër, i fort dhe i ashpër në pamje, por në fakt ka nj zemër ari. Ai nuk pëlqen njerzit dhe preferon jetën e vetmuar.
  • Gomari: ësht gomari bisedues qe shoqeron Shrek ne aventuren e tij. Ai eshte shume bisedor, kurioz dhe komik. Ai eshte gjithashtu shume besnik ndaj Shrekit.
  • Fiona: ësht princesha qe Shrekit duhet ta sjelle per Farquaad. Ajo eshte bukur dhe guximtare, por ka nje mallkim qe e ben te ndryshoje forme ne nje perbindeshe c

    Shrek 1 është një film i pasur me humor, ironi dhe mesazhe pozitive. Filmi kritikon stereotipet dhe paragjykimet që ekzistojnë në shoqëri, duke treguar se çfarë ka vërtet rëndësi është brenda njeriut dhe jo jashtë. Filmi gjithashtu promovon vlerat e miqësisë, dashurisë dhe vetëpranimit. Filmi ka shumë referenca dhe parodi nga përrallat e njohura, si Zana e Vogël, Pinoku, Robin Hood, etj., duke i dhënë një kthesë moderne dhe komike.

    Shrek 1 është një film që mund të argëtojë të gjitha moshat dhe të gjitha shijet. Filmi ka dialogje të zgjuara dhe të mençura, situata të çuditshme dhe të qeshura, personazhe të dashur dhe të memorueshëm, animacion të bukur dhe të lirshëm, muzikë të zgjedhur me kujdes dhe zëra të talentuar. Filmi është dubluar në shqip nga dublimeshqip.co, me zërat e Genti Pjetri si Shrek, Ermal Mamaqi si Gomari, Anila Bisha si Fiona dhe Arben Derhemi si Farquaad.

    Shrek 1 është një film që nuk duhet ta humbni. Njihuni me aventurat e Shrekit dhe Gomarit në kërkim të Fionas dhe shijoni një histori perralle qe do ju beje te qeshni dhe te emocionoheni. Filmi mund të shihet online në faqet e ndryshme si filma24.ch, kokoshka.lol ose youtube.com. Ju urojm shikim te kendshem!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

(Required)

Proudly powered by WordPress   Premium Style Theme by www.gopiplus.com