Vrli Novi Svijet: Klasik distopijske književnosti koji i danas izaziva razmišljanje

Vrli Novi Svijet: Klasik distopijske književnosti koji i danas izaziva razmišljanje

Vrli Novi Svijet: Klasik distopijske književnosti koji i danas izaziva razmišljanje

Vrli Novi Svijet je roman engleskog pisca Aldousa Huxleya, objavljen 1932. godine. To je jedan od najpoznatijih i najutjecajnijih djela distopijske književnosti, koja prikazuje budući svijet u kojem je ljudsko društvo pod potpunom kontrolom tehnologije, znanosti i države. U tom svijetu nema slobode, individualnosti, ljubavi, umjetnosti ni religije, već samo konformizam, hedonizam i stabilnost.

Radnja romana prati sudbine nekoliko likova koji se na različite načine suočavaju s tom zastrašujućom stvarnošću. Glavni protagonist je Bernard Marx, pripadnik elite Alfa Plus, koji se osjeća nezadovoljno i otuđeno u svom društvu. On odlazi u rezervat za divljake, gdje upoznaje Johna, sina jedne od njegovih bivših ljubavnica, koja je slučajno ostala trudna i rodila ga u divljini. John je odrastao uz knjige i tradiciju starog svijeta, posebno uz Shakespearea, čije citate često koristi. Bernard ga dovodi u civilizaciju kao svojevrsnu atrakciju i eksperiment, ali John se ubrzo razočara i odbija prilagoditi se tom novom svijetu.

Ostali važni likovi su Lenina Crowne, lijepa i plitka Beta Plus djevojka koja je bila Bernardova ljubavnica i koja se zaljubi u Johna; Mustapha Mond, jedan od deset svjetskih kontrolora koji ima pristup zabranjenim knjigama i znanju o prošlosti; Helmholtz Watson, prijatelj Bernarda i talentirani pisac koji također osjeća nezadovoljstvo svojim društvom; i Henry Foster, tipični predstavnik Alfa Plus klase koji je zadovoljan svojim životom.

Roman Vrli Novi Svijet je kritika totalitarizma, eugenike, potrošačkog društva i gubitka ljudskih vrijednosti. Huxley je anticipirao mnoge probleme i dileme koje će se pojaviti u 20. i 21. stoljeću, kao što su genetsko inženjerstvo, masovna medijska manipulacija, droge i depresija. Njegov roman je utjecao na mnoge druge pisce i umjetnike koji su se bavili sličnim temama, kao što su George Orwell, Ray Bradbury, Kurt Vonnegut i Anthony Burgess.

Vrli Novi Svijet je knjiga koja se čita s napetošću, zanimanjem i nelagodom. Ona nas potiče da razmislimo o smislu života, o granicama znanosti i tehnologije, o važnosti slobode i individualnosti. To je knjiga koja nas upozorava na opasnosti koje nam prijete ako dopustimo da nas zavede prividna sreća i sigurnost koju nam nudi vrli novi svijet.

Osim toga, roman Vrli Novi Svijet istražuje i druge važne teme, kao što su:

  • Znanost i njezin utjecaj na čovječanstvo. Roman prikazuje svijet u kojem je znanost iskoriÅ¡tena za stvaranje i kontrolu ljudskih bića, bez obzira na njihovo dostojanstvo i prava. Znanost je također ograničena i cenzurirana od strane države, koja ne dopuÅ¡ta istinsko istraživanje i otkrivanje istine. Roman upozorava na opasnosti zlouporabe znanosti i tehnologije za totalitarne svrhe.
  • Socijalna sloboda i njezina suprotnost. Roman pokazuje kako je socijalna sloboda žrtvovana zarad stabilnosti i sreće. Građani Svjetske Države nemaju pravo na izbor, kritičko miÅ¡ljenje, osobni razvoj ni ljubav. Oni su samo dijelovi druÅ¡tvenog mehanizma koji služi potroÅ¡nji i proizvodnji. Roman kritizira takvo druÅ¡tvo koje guÅ¡i individualnost i kreativnost.
  • Povijest i njezina važnost. Roman pokazuje kako je povijest izbrisana i falsificirana od strane države, koja želi spriječiti građane da saznaju o proÅ¡losti i usporede je sa sadaÅ¡njošću. Povijest je smatrana opasnom i beskorisnom, jer bi mogla potaknuti nezadovoljstvo i pobunu. Roman ističe kako je povijest neophodna za razumijevanje sebe i svijeta.
  • Inovacija i njezina cijena. Roman prikazuje svijet u kojem je inovacija potisnuta i zabranjena, jer bi mogla ugroziti postojeći poredak. Inovacija se smatra nepotrebnom i nepoželjnom, jer bi mogla donijeti promjene i neizvjesnost. Roman propituje takav stav prema inovaciji i sugerira da je ona nužna za napredak i slobodu.

Vrli Novi Svijet je knjiga koja nas izaziva da preispitamo svoje vrijednosti, ciljeve i ideale. Ona nas potiče da se zapitamo što je to što nas čini ljudima, što je to što nam daje smisao i svrhu. Ona nas upozorava na moguće posljedice naših odluka i djela. To je knjiga koja nas inspirira da budemo hrabri, kritični i odgovorni.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

(Required)

Proudly powered by WordPress   Premium Style Theme by www.gopiplus.com